Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
В.Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ПРИСУСТВУВАШЕ НА СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ НА БАЛКАНСКИОТ КОНГРЕС ЗА УРОЛОГИЈА
Untitled Document

Вечерва, в.д. градоначаникот на Општина Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на свеченото отворање на Балканскиот конгрес за урологија, во организација на Македонското здружение по урологија, а воедно присуствуваше и на основачкото собрание на Балканската асоцијација на урологија, каде важно место ќе имаат и македонските специјалисти по урологија.

Во своето обраќање в.д.градоначалникот Георгиески ги поздрави присутните, им посака плодна работа и срдечно добредојде во Охрид.

- Човек се чувстува најсигурно и најпријатно, кога е во опкружување со луѓе со кои дели заеднички интереси и професионални предизвици. Денес јас ја имам честа како ваш колега, а како домаќин, во свое име и во името на граѓаните на Охрид  да ви посакам искрено добредојде во Охрид и успешна работа на вашиот конгрес, од кој верувам сите ќе заминете со нови сознанија и драгоцено искуство. Живееме на крајот од втората деценија на третиот милениум, време кое е исполнето со драматично брз технички и технолошки развој, кој сигурно помага научните сознанија побрзо да се шират и да бидат достапни до сите медицинки инстиуции, и пред се до пациентите. Од тука, верувам дека формирањето на Балканската асоцијација за урологија, ќе придонесе новите техники и технологии поефикасно да бидат имплементирани во поширокиот простор на Балканот. Сигурен сум дека во наредните три дена, ќе имате плодна работа, корисна размена и на искуства и успешна презентација на најновите достигнувања во дијагностиката и лекувањето од областа на урологијата.

Почитувани колеги, локалната самоуправа и граѓаните на Охрид, ве уверувам дека ќе бидат добри домаќини, за сите ваши активности надвор од официјалната програма. Ваше е само да издвоите слободно време за да се насладувате на безвремената убавина на Охрид и езерото. Се надевам дека вашите организатори го вметнале тоа во вашата агенда, за да можете да понесете барем мало парче од нашата убавина со Вас – истакна в.д. градоначалникот Георгиески.

На вечерашното свечено отворање присуствуваше и министерот за здравство на Владата на Република Северна Македонија,  Венко Филипче.

Прочитано:  194  пати
Објавено на: 05.04.19
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©