Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈАНОСКИ СО ПРЕТСТАВНИЦИ ОД ТРИАТЛОН ФЕДЕРАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид, д-р Јован Стојаноски денес во својот кабинет прими претставници од Триатлон федерацијата на Македонија и асоцијацијата на спортови - Спорт за сите, сите за спорт.

На средбата се разговараше за Триатлон Европскиот Куп и Балканското првенство коишто  ќе се одржат на 15 и 16 септември годинава во Охрид.  Градоначалникот беше информиран дека на овие спортски случувања учество ќе земат околу 300 спортисти од сите европски земји кои ќе се натпреваруваат во три категории, кадети, јуниори и сениори.

Се разгледуваа и можностите за финансиска и техничка поддршка од општината за овие две големи спортски случувања, коишто се очекува да донесат голем број гости од земјава и странство.

Триатлон Европскиот Куп и Балканското првенство годинава  за прв пат ќе се одржат во Охрид, а организаторите се надеваат  дека тие ќе добијат традиционален карактер.

 

Прочитано:  1507  пати
Објавено на: 07.02.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©