Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОДБЕЛЕЖАНА ОСУМГОДИШНИНАТА ОД БРОДСКАТА НЕСРЕЌА ВО ОХРИД
Untitled Document

Денес се навршуваат осум години од потонувањето на бродот “Илинден“ – најголемата бродска несреќа во Охридското Езеро, во која животот го загубија 15 туристи од соседна Бугарија. По тој повод, делегација на Општина Охрид, Бугарскиот конзул во нашата земја Веселин Богданов, претставници на Бугарскиот културен центар од Скопје и членови на Здружението “5 Септември“, положија свежо цвеќе пред спомен обележјето во градскиот парк.

Бродот “Илинден“ потона пловејќи од Охрид кон Св.Наум, на 250 метри од брегот, во близина на автокампот “Елешец“.

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1411  пати
Објавено на: 05.09.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©