Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
КУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ „ДЕЦАТА НА БУГАРИЈА ПЕАТ И ИГРААТ ВО ОХРИД“
Untitled Document

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиевски синоќа присуствуваше на отворањето на културниот детски фестивал „Децата на Бугарија пеат и играат во Охрид “ што се одржа во НУЦК „Григор Прличев“. Целта на настанот е да се зајакнат пријателските односи и соработката во областа на културата меѓу  Република Северна Македонија и Бугарија.

Организатор на фестивалот  што завршува во четврток  е Здружението за култура и уметност АРТ ВИВЕНДИ од Охрид и бугарската  Фондација Жар- С, а поддржан од Амбасадата на Р. Бугарија.   

Прочитано:  134  пати
Објавено на: 03.04.19
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©