Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
30-ТИ „ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ“
Untitled Document

Претседателката на  Советот на град Охрид,  Живка Анѓелоска имаше пригодно обраќање на годинешното издание на културната манифестација, „Охридски староградски средби“, што годинава се одржа по 30-ти пат во ЦК „Григор Прличев“.

На годинешното издание учествуваа околу 100 учесници од Охрид, Штип, Гевгелија, Богданци, Прилеп и Скопје.

„Охридски староградски средби“ е фестивал којшто ги афирмира вредностите на староградскиот мелос и ги оживува старите добри музички традиции.

Организатор на настанот е ЦК „Григор Прличев“, а е поддржан од Министерството за култура на Р. Македонија. 

Прочитано:  393  пати
Објавено на: 30.09.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©