Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА БАКРАЧЕСКИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА БУГАРСКОТО СОБРАНИЕ ДИМИТАР ГЛАВЧЕВ
Untitled Document

Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска имаше средба со претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев и амбасадорот во Република Македонија Иван Петков.На средбата заеднички беше оценето дека двете држави имаат одлични меѓусебни односи кои и натаму ќе се надградуваат.

Двајцата соговорници се согласија дека Охрид како најразвиен туристички центар во Република Македонија  има посебно место во пријателските  односи на двете држави и дека постојано расте бројот на бугарските туристи кои доаѓаат во Охрид.Покрај во областа на туризмот и културата, Бакрачески и Главчев се согласија дека има доволно простор и за развивање на бизнис релацииите и заедничко користење на средства одевропските фондови.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1390  пати
Објавено на: 09.08.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©