Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД КАТОЛИЧКИ БОЖИЌ
Untitled Document

Градоначалникот на Општина Охрид Јован Стојаноски, упати честитка до граѓаните од католичка вероисповед. Во честитката стои:

,, На сите граѓани кои Божиќ го слават по грегоријански календар, им ги честитам претстојните Божиќни и Новогодишни празници. Нека светлоста на Витлеемската зора го осветлува секое ваше утро и секој нов ден, со најискрени желби за меѓусебно почитување и разбирање.
Во духот на долговековната традиција, празничните денови поминете ги во пријатна атмосфера, во кругот на своето семејство. Ви посакувам добро здравје, среќа и благосостојба во Вашите домови.Нека ве следи добра мисла, Божиќен и човекољубив дух. Универзалните вредности нека не спојуваат и натаму нека го одржуваат меѓусебното почитување и соживотот, кој со векови опстојува на нашите простори-
се вели во честитката на градоначалникот Јован Стојаноски до граѓаните од католичка вероисповед.  

Прочитано:  1379  пати
Објавено на: 24.12.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©