Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОПШТИНА ОХРИД ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖИ ДЕНОТ НА ЕВРОПА -9 МАЈ
Untitled Document

Со низа активности општина Охрид  ќе го одбележи Денот на Европа -9 мај. Утре во општинската зграда , со почеток во 11:15 часот,  претседателката на  градскиот Совет, Гордана Коњаноска, ќе оствари работна средба со Амбасадорот на Словенија во Р. Македонија, Н.Е. Бранко Раковец.

Точно напладне на малиот  плоштад кај некогашната библиотека  , претседателката  Коњановска   и амбасадорот Раковец ќе одржат поздравни говори со што официјално  ќе започне културно забавната програма  посветена на празникот.

Во забавниот дел учество ќе земат   најмладите од ЈУДГ „Јасна Ристеска“ и учениците од сите основни училишта во градов.

Меѓу другото, на плоштадот  во организација на основните училишта и охридскиот Црвен Крст ќе се одржи ликовна  работилница . Преку уметничкото изразување децата ќе ги презентираат  културите на земјите членки на ЕУ: Словенија,Хрватска, Шпанија, Португалија, Латвија и Литванија.

Во 13 часот претставници од општина Охрид заедно со амбасадорот Раковец  ќе ја посетат LTH Леарница и ќе остварат работна средба со менаџерскиот тим на компанијата.       

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1318  пати
Објавено на: 07.05.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©