Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
БАДНИКОВА ЛИТИЈА НИЗ УЛИЦИТЕ НА ОХРИД
Untitled Document

Во пресрет на Христовото раѓање – Божиќ, утре по 4 –ти пат ќе се одржи Бадниковата литија во нашиот град. Поворката со  над 300 деца во 10:30 часот ќе тргне од црквата Св. Ѓорѓи, преку улиците “Јане Сандански“ и “Кеј Македонија“ ќе заврши на плоштадот “Св.Климент Охридски“, каде ќе бидат дарувани децата коледарчиња. Манифестацијата ќе заврши со ручек во црквата Богородица – Каменско.

Во чест на Христовото раѓање Божиќ, на градскиот плоштад е поставена макета на пештерата која го наговестува денот на христовото раѓање, изработена од монахињите од манастирот Св.Ѓорѓи Победоносец од Рајчица.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1376  пати
Објавено на: 05.01.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©