Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЈУБИЛЕЈНО 55-то ИЗДАНИЕ НА БАЛКАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ
Untitled Document

Најстарата фолклорна, музичко сценска манифестација, Балканскиот фестивал на народни песни и игри , годинава ќе го има своето јубилено 55-то издание. На сцената на Долни Сарај од 7 до 10 јули ќе продефилираат 10 фолклорни друштва, а честа да го отвори фестивалот ја има нашиот најреномиран национален ансамбл “Танец“ од Скопје.

На фестивалот покрај фолклорните групи од Македонија, ќе настапат и гости од Бугарија, Црна Гора, Турција и Австралија. Фестивалот е под покровителство на претседателто на  Собранието на Република Македонија, Трајко Вељановски.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1369  пати
Објавено на: 04.07.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©