Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЧЕСТИТКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА РОМИТЕ
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески упати честитка по повод 8 април- Меѓународниот ден на Ромите


- Ромите како заедница и поединци, во голема мера придонесуваат  за развојот на Охрид и Република Македонија во секоја сфера од општествениот живот. Токму затоа тие се значаен и нераскинлив дел од нашето мултиетничко општество во кое се негуваат различните култури и традиции. Моделот на еднакви права и можности , на соживот и на почитување  на различностите е наша најголема сила.
Процесот на натамошно подобрување на социјалната, економската и севкупната положба на Ромите, бара секојдневни активности и максимален ангажман. Само така, само со вклученост, со солидарност, и како град,   држава и  општество, ќе се соочиме и ќе ги надминеме предизвиците на   оваа етничка заедница.Само  преку заеднички ангажман, со меѓусебна почит и взаемна доверба, можеме да обезбедиме континуирано и одржливо подобрување на животниот стандард на нашите граѓани и да постигнеме прогрес во сите области на општествено делување- стои во честитката на градоначалникот Бакрачески по повод 8 април – Меѓународниот ден на Ромите.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1364  пати
Објавено на: 08.04.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©