Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГОДИНАВА СВЕТИОТ КРСТ ЌЕ СЕ ФРЛА ОД ПРИСТАНИШТЕТО
Untitled Document

Оваа година Светиот крст за празникот Водици, наместо од бродот како што беше изминатите години, ќе се фрла од пристаништето, односно од „Кај колцето“.  Денес беше извршено обележување на зоната во која капачите ќе смеат да пливаат по крстот. Тоа се прави за да се запази редот и да има фер натпревар помеѓу сите капачи.  Исто така денес се изврши обележување и на пристаништето каде ќе се одвиваат церемониите за празникот.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1320  пати
Објавено на: 17.01.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©