Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПАНИХИДА НА ГРОБОТ НА ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
Untitled Document

Во рамките на свеченостите на годинашниве „ Прличеви беседи“ , денеска на гробот на ловороносецот  Григор Прличев“ , што се наоѓа до црквата „ Св. Богородица-  Перивлепта“  беше одржана панихида и беше положено цвеќе.

На гробот на Прличев цвеќе положија градоначалникот Никола Бакрачески, пратеници и претставници на институциите што го носат неговото име. Претходно  беше положено  цвеќе на бистата , што се наоѓа во кругот на Основното училиште „ Григор Прличев“ .

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1343  пати
Објавено на: 06.02.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©