Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ВРАЧЕНА БЛАГОДАРНИЦА НА СЛОВАЧКИОТ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА
Untitled Document

На пригодна свеченост, вечерва претседателката на Советот на општина Охрид, Гордана Коњановска и заменик градоначалникот, Ангел Јанев на Амбасадорот на Република Словачка Н.Е. Мартин Безак и на Стојан Лекоски им врачија Благодарница на Кардинал Јан Хризостом Корец за ширење на духовните и културните традиции на Св. Кирил и Методија и нивните ученици Св. Климент и и Св. Наум Охридски кои Општина Охрид ги подари наградот Терхова.

 


За време на културната манифестација „Денови на св. Кирил и Методиј“ која се одржува во Терхова, иконите од Св. Климент и Св. Наум кои општина Охрид и ги подари на Терхова беа поставени на олтарот на црквата во Терхова која е посветена на светите Кирил и Методиј.  
 


Пријателските односи и културната соработка помеѓу двата града  македонскиот  Охрид   и  словачкиот Терхова ќе продолжат и во иднина.

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1316  пати
Објавено на: 19.01.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©