Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ДЕНЕСКА МУСЛИМАНСКИТЕ ВЕРНИЦИ ГО СЛАВАТ КУРБАН БАЈРАМ
Untitled Document

Со утринска молитва денес муслиманските верници го започнаа четиридневното чествување на еден од најголемите верски празници Курбан Бајрам. Ритуалното принесување на курбанот – жртвата, симболично го претставува приближувањето кон Бога.
Фондацијата “Атлас“ оваа година принесе 14 глави – жртва за празникот, а месото беше раздадено на околу 700 семејства од социјално ранливи категории. На настанот присуствуваше секретарот на општина Охрид, Димитар Спасески,во придружба на советниците Иљат Ибраим, Климе Шешоски, Кујтим Усејни и Ангел Јанев. Спасески ја  искористи приликата уште еднаш, на нашите сограѓани од муслиманска вероисповед  да им го чесита празникот:


- Во мое име и  во името на општина Охрид, посакувам празникот да го поминете во спокој и духовен мир, среќно во кругот на вашите семејства и пријателите. Охрид е град на традициите и толеранцијата, а јас сум уверен дека сите заедно ќе продолжиме добрите односи и релации меѓу граѓаните од различна вероисповед и во иднина да ги градиме и унапредуваме за заедничкио добро на сите граѓани – исткна Спасески.


Општина Охрид и оваа година донираше дел од прехранбените продукти за празникот, а помогна  и околу логистичката поддршка за изведување на курбанот.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1291  пати
Објавено на: 24.09.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©