Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОХРИД ДЕНЕС ГО СЛАВИ СВОЈОТ ЗАКРИЛНИК СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
Untitled Document

Празнувањата на Свети Климент Охридски, утрово започнаа со свечена литургија во Светиклиментовиот храм на Плаошник, со која чиноначалствуваше владиката Тимотеј. На свечената литургија со своите сограѓани, присуствуваше и градоначалникот Никола Бакрачески во придружба на гостите кои се во Охрид во чест на празникот.

Градоначалникот Бакрачески и претставници на општествено политички организации и институции, пред спомениците на светителот во ОУ “Св.Климент Охриски“ и на градскиот плоштад, се поклонија и положија свежо цвеќе. Во текот на денот, градоначалникот Бакрачески оствари протоколарни средби со делегациите на збратимените и пријателски градови.

Празнувањата завршуваат вечерва со свечена академија во НУЦК “Григор Прличев“, на која на ОО на Црвен Крст Охрид ќе му биде врачена годинашната награда “Свети Климент Охридски – патрон на Охрид“.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1337  пати
Објавено на: 08.12.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©