Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
РАБОТНА ВЕЧЕРА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ СО ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ИЗРАЕЛ
Untitled Document

Синоќа градоначалникот Никола Бакрачески и претседателката на Советот на Општина Охрид Гордана Коњановска, имаа работна средба со претставници од Универзитетот Бар – Илан од Телавив, Израел. Академската делегација од Израел ја предводеше претседателот на универзитетот професор Раби Даниел Херсковиц, деканот на Медицинскиот факултет професор Ран Тур – Каспа и секретарот за академски прашања на универзитетот, д-р Ракел С. Леви Друмер.

На средбата израелските професори пројавиле интерес за системот на високото образование во Република Македонија и високо образовните институции во Охрид. На средбата биле разгледани идни можни форми на соработка во високото образование, како и во други сфери од заеднички интерес на двете пријателски земји. На средбата присуствуваше и ополномоштсениот амбасадор на Израел за Република Македонија, Дан Оријан.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1386  пати
Објавено на: 18.07.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©