Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ВО ОХРИД ЌЕ СЕ ОТВОРА УНГАРСКИ КОНЗУЛАТ
Untitled Document

На средбата со градоначалникот Никола Бакрачески, амбасадорот на Унгарија Јозеф Бенце, најави дека при крај се подготовките за отворање на конзулат на Унгарија во Охрид. Градоначалникот Бакрачески изрази благодарност и поддршка на оваа иницијатива и рече дека Охрид станува  и козулски град.


На средбата беше оценето дека се продлабочуваат пријателските односи со  градот  Веспрем, со кого е потпишан меморандум за соработка и се договараат нови заеднички иницијативи.Заеднички беше констатирано дека за кусо време ќе почнат разговори за воведување на чартер летови, како услов за развој на туризмот, а како добар пример за нови форми на соработка беше потенцирана соработката меѓу ЈП „Водовод“ од Охрид и градскиот водовот од Будимпешта.  

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1331  пати
Објавено на: 09.05.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©