Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ И МИНИСТЕРОТ МИСАЈЛОСКИ НА УВИД КАЈ РЕКИТЕ САТЕСКА И РИБНИЦА
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид , Никола Бакрачески, министерот за транспорт и врски ,  Владо Мисајлоски  и  заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,  Ванчо Костадиноски, со претставници од Дирекцијата за заштита и спасување,  денеска беа на терен  кај Технолошко Индустриската развојна зона- Струга.

Целта на посетата беше да се   констатира  во каква состојба се коритата на  реките Рибница и Сатеска  при што  беше заклучено дека неопходно е чистење и пробивање на речните канали  со цел  да не се повторат поплавите кои на опфатот ТИРЗ –Струга беа карактеристични пред неколку месеци.

На средбата беа слушнати мислењата и на  поедини  локални земјоделци кои поседуваат земјишта околу двете реки во врска со обезбедување пат за пристап на механизацијата до потребните места за чистење.       

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1317  пати
Објавено на: 10.06.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©