Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ТРИБИНА ЗА АУТИЗАМ ВО ОХРИД
Untitled Document

„Аутизмот и неговите предизвици во нашето општество“  ќе биде  тема на трибината за аутизам што во сабота , 12.03 2016 година  ќе се одржи во  големата сала на општина  Охрид со почеток во 12 часот.


Целта на настанот  е да се направи нешто, да се поттикне отворањето на центри  за децата со аутизам.


            На  средбата  покрај пригодното обраќање на претставник од општина Охрид свое предавање ќе има проф. д-р Владимир Трајковски од Институтот за дефектологија на Филозофски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а претседател на Македонското научно здружение за аутизам,доктор Сашо Василевски, како и родител, кој има дете со аутизам.Модератор ќе биде Александра Апостолова, дефектолог во Општа Болница –Охрид. Најавено е присуство на  стручни лица, доктори, дефектолози, психолози, педијатри, како и родители чии деца имаат аутизам.


По Штип, Охрид е втората општина, што пројавила интерес за  одржување на трибина од ваков вид.

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1332  пати
Објавено на: 10.03.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©