Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ НА ИФТАР СО СОГРАЃАНИТЕ ОД МУСЛИМАНСКАТА ВЕРОИСПОВЕД
Untitled Document

Вечерва  на плоштадот кај Чинарот, градоначалникот Никола Бакрачески приреди Ифтар за граѓаните од муслиманската верисповед. Во пријатна атмосфера повеќе од 300 граѓани муслимани и бројни нивни пријатели христијани,  споделија заедничка вечера, разменувајќи зборови на разбирање и чувства за заедничка припадност кон заедницата.

На вечерата присуствуваа и дел од советниците и директорите на јавните препријатија, а забележитено беше и присуството на странски туристи. Градоначалникот Бакрачески истакна дека “идејата за ваквото организирање на Ифтарот заедно со Исламската верска заедница е овај настан да прерасне во традиција, за подобра комуникација, разбирање и сплотеност меѓу граѓаните на Охрид“.

Големиот Рамазански пост завршува на 5 јули кога граѓаните од муслиманската вероисповед го слават празникот Рамазан Бајрам.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1447  пати
Објавено на: 30.06.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©