Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
32. ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ АТЛЕТСКИ МАРАТОН ВО ОХРИД
Untitled Document

По повод Денот на независноста на Република Македонија, денес, во Охрид беше организиран 32. Меѓународен атлетски маратон.

30 километарската патека во машка и женска конкуренција први ја помина кенијците, Марк Кипчумба и Сузан Мутони. Најдобриот во машката конкуренција патеката ја мина за 1 час, 42 минути и  44 секунди, додека најдобрата во женска конкуренција ја мина за 2 часа, 8 минути и 19 секунди.

Сребрениот медал во машка конкуренција му припадна на Словакот Габриел Свајда (1.49.44), а трет финишираше Илир Рудани од Косово (1.51.10). Кај атлетичарките Адријана Поп Арсова од Македонија заврши на втората позиција со време (2.09.13), а третопласирана Сања Најдовски (2.35.35). Најдобар македонски атлетичар беше Александар Кирацоски.

Повторно и оваа година, во рамки на маратонот се одржа и пет километарската трка – трка на Независноста. Прв низ целта во машка конкуренција мина Григоријан Никовски со време од 18 минути и 1 секунда, а во женска Ања Еклер со време 21 минута и 16 секунди.
Медалите на најдобрите им ги врачи градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски.

Прочитано:  462  пати
Објавено на: 08.09.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©