Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОХРИД ГИ ОДБЕЛЕЖУВА ДВАТА ИЛИНДЕНА
Untitled Document

По повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Никола Бакрачески во недела со почеток во 11:00 часот ќе положи свежо цвеќе пред спомен обележјето на Илинденците и борците во градскиот парк. Пред присутните историски осврт за значењето на Илинден и АСНОМ ќе одржи проф. Григор Ангеличин- Жура.

Претставници од општина Охрид во 10:30 часот  во село Плаќе ќе положат цвеќе пред спомен обележјето на паднатите борци во востанието кај Рашанец во  1903 и НОБ на Македонија  а  по повод празникот ќе се одржи и историски час.  

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1325  пати
Објавено на: 31.07.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©