Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА МАРКО БОШНАКОВ
Untitled Document

Делегација на општина Охрид предводена од претседателката на Советот , Гордана Коњановска денес положи свежо цвеќе пред спомен плочата на Марко Бошнаков, по повод 107  годишнината  од неговата смрт.


Свежо цвеќе во чест на Бошнаков  положија и делегации  од политичките партии, од охридскиот Завод и музеј и ученици од ОУ “Христо Узунов“.
Марко Бошнаков е роден во Охрид во 1874-та година. Основното образование го стекнал во родниот град, а како средношколец учел во Солунската Гимназија. Бил сведок на создавањето на македонскиот револуционерен комитет во Солун со што, всушност се означил почетокот на македонската револуционерна борба (1893 година). Се вклучил во Движењето на Гемиџиите (Солунските атентатори) издавајќи им ја и својата бакалница во Солун.


Марко Бошнаков во својот претсмртен час на неговите другари Павел Шатев и Ѓорѓи Богданов им оставил аманет „Ако телото се тркала, не дозволувајте истото да се случи и со главата“.


Единствените преживеани гемиџии, Шатев и Богданов го исполниле аманетот на Бошнаков така што ја отсекле главата од безживотното тело на Бошнаков и ја донеле во неговиот роден град.


Спомен-плочата во чест на Марко Бошнаков во Охрид беше откриена во 1994 година пред неговата родна куќа, а во источниот двор на црквата „Свети Константин и Елена“ во заедничка гробница се наоѓа и пресечената глава на гемиџијата.


Пред неколку години, младиот охридски скулптор, тогашен матурант Стефан Нестороски, ја изваја бистата на гемиџијата Бошнаков, која е поставена во дворот на неговата куќа.

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1346  пати
Објавено на: 27.02.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©