Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЗАПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА ВИНО И СИРЕЊЕ
Untitled Document

Синоќа во Охрид беше отворен фестивалот на Вино и сирење. На повеќе штандови на плоштадот кај Чинарот, вкупно четиринаесет излагачи изложија квалитетни домашни вина, сирења и други традиционални прехрамбени производи. Македонски винарски визби, млекарници и индивидуални производители на сирењe,  се  дел од   овогодинешниот фестивал .На чинот на отворање бројните посетители ги поздрави заменик градоначалникот на Охрид, Ангел Јанев.

- Во склад со активностите и Програмата на Општина Охрид, Секторот за Туризам и локален економски развој и оваа година, како и изминатите  ја продолжува традицијата на одржување на Фестивалот на вино и сирење. Сакам од мое лично и од име на градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески на Вас излагачи, претставници на македонските винарски визби, млекарници и индивидуални производители на сирење да Ви посакам успешна презентација на Вашите производи. Учеството на овој Фестивал значи зголемен обем на продажба и заработувачка, а за посетителите можност за запознавање со производите и вкусовите на домашните вина и сирења и прилика за дружење, а за градот Охрид уште еден значаен настан кој придонесува за продолжување на туристичката сезона. Нека во  деновите на Фестивалот  взаемно се споделуваат вкусовите на домашните вина и сирења , а посетителите со дегустација да ги почувствуваат вкусовите – рече Јанев.

Во рамки на дводневната манифестација, покрај можноста да вкусат добро вино и сирење, посетителите ќе  уживаат и во културно – уметничка програма.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1362  пати
Објавено на: 27.08.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©