Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЕВГЕНИЈ ПОП АЦЕВ ПОБЕДНИК НА ОХРИДСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН
Untitled Document

Евгениј Поп Ацев е победник на 29-иот Охридскиот пливачки маратон. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид во должина од 30 километри ја исплива за 5:39:42 часа. Поп Ацев е првиот македонски пливач што победува на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот  е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација.

Првото место во женска конкуренција и припадна на  Алиса Франко од Италија,  која патеката ја  преплива  за 5:44:03 часа.

Победникот на Охридскиот пливачки маратон, покрај паричната награда, ќе добие и 15 бода на своето конто, второпласираниот 11, третиот 9.  Тоа значи дека Поп Ацев со победата во Охрид избива на првото место во генерален пласман со освоени 38 бода и со големи шанси да биде победник во оваа сезона затоа што до крајот на оваа „Гран-при“ серија останува уште маратонот Капри - Неапол.

Во успешната организација на Охридскиот пливачки маратон голем придонес има општина Охрид која како минатата така и оваа година застана зад целосната техничка организација поради што  маратонот ги доби највисоките оцени во светски рамки.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1398  пати
Објавено на: 29.08.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©