Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЕМИЛИЈА КАРАФИЛОСКА Е АВТОРОТ НА ПРВОНАГРАДЕНИОТ РАСКАЗ ОД КОНКУРСОТ „ЖИВКО ЧИНГО“
Untitled Document

Дваесет годишната охриѓанка Емилија Карафилоска е авторот на годинашниот најдобар расказ од конкурсот „Живко Чинго“. Емилија е студент на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ на Катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазици. Со пишување активно се занимава од свои дванаесет години. Има учествувано на многу литературни конкурси на кои освоила  неколку први места.


Првонаградениот расказ со наслов  „ Т.чка на агонија “ може да го прочитате тука.

СВЕЧЕНА ПРОГРАМА

  • Обраќање на претставник на Општина Охрид
  • Врачување на наградата „Живко Чинго“
  • „Охридските писатели во чест на Чинго“
  • Беседа за Живко Чинго - Јордан Плевнеш
  • Културно - уметничка програма

Датум: 13.08.2016 г. (сабота)
Време: 20:30 часот 
Место: Спомен - обележје на Живко Чинго во атарот на манастирот „Св. Петка“

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1339  пати
Објавено на: 10.08.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©