Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
БРОЈНИ СВЕЧЕНОСТИ ВО ЧЕСТ ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
Untitled Document

Делегација на општина Охрид, предводна од градоначалникот Никола Бакрачески, денес, положи свежо цвеќе пред бистата на на поетот „Григор Причев“.

Цвеќе положија и делегации од НУ Центар за култура „Григор Приличев“ и Охридската библиотека, како и претставници на политичките партии. Во рамки на чествувањето во НУ Библиотека „Григор Прличев“ се одржа и традиционалната визита на која присуствуваше и градоначалникот Бакрачески. Во име на Друштвото на писатели на Македонија, беседа за поетот одржа овогодинешниот лауреат на наградата за најдобра поема, писателот Зоран Пејкоски.

Претходно делегации на општина Охрид, институциите кои го носат името на „Григор Прличев“, граѓани и политички партии свеж цвет положија на неговиот гроб.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1440  пати
Објавено на: 06.02.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©