Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВОЛОНГОГ ГОРДОН БРОДБЕРИ
Untitled Document

 

Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска имаше официјална средба со Гордон Бродбери градоначалник на Волонгог од Австралија, кој е во тридневна посета на Охрид. На средбата заеднички беше оценето дека има многу неискористени можности за продлабочување на соработката меѓу двата града кои се збратимени во 1981 година.

По презентацијата на Охрид, неговото културно- историско богатство и можностите за развој, особено во областа на туризмот, градоначалникот Бакрачески го запозна гостинот со функционирањето на локалната самоуправа и реализирањето на проектите.

 


Градоначалникот на Волонгог , Гордан Бродбери, рече дека уживал во убавините на Охрид  и се воодушевил од древностите и богатата историја.Тој додаде дека кога ќе се врати во Австралија, ќе се сретне со претставниците на бројната македонската заедница за да го сподели своето воодушевување од престојот во Охрид. 

 

 

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1401  пати
Објавено на: 25.05.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©