Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА БАКРАЧЕКИ СО АЛБАНСКИОТ АМБАСАДОР
Untitled Document

Градоначалникот Бакрачески, денес оствари средба со Фатос Река, амбасадорот на Република Албанија во нашата земја. Соговорниците во пријателска атмосфера и срдечен разговор, ги потврдија одличните врски на Охрид со соседен Поградец и ја истакнаа подготвеноста за унапредување на соработката.

Амбасадорот Река изрази подготвеност да помогне да се олеснат граничните процедури за функционирање на бродската линија Охрид – Поградец, како потик во заедничката туристичка понуда на регионот. На средбата беше истакното дека ваквите средби треба да се интензивираат, и да им се помогне на двата крајезерски града Охрид и Поградец, со заедничи проекти полесно да дојдат со средства од европските фондови за развој на целиот регион.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1374  пати
Објавено на: 12.07.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©