Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ НА ОСВЕТУВАЊЕ НА КОНАЦИТЕ ВО ЦРКВАТА СВ. СПАС
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, денеска  присуствуваше на осветувањето на црковните конаци што по повод големиот христијански празник Сапсовден се одржа во црквата Св. Спас во селото Горно Лакочереј.

Заедно со бројните верници , мештани , охриѓани и гости од земјава и соседството градоначалникот, Бакрачески  ги проследи сите верски обреди и обичаи.

Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше митрополитот Дебарско- кичевски  г. Тимотеј  со свештенослужители од охридско.  

Изградбата на  конаците  го направија селото Горно Лакочереј  привлечна локација за посета и престој.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1324  пати
Објавено на: 21.05.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©