Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ СО ШПАНСКИОТ АМБАСАДОР РАМОН АБАРОА
Untitled Document

Денес, градоначалникот Никола Бакрачески го прими во протоколарна посета амбасадорот на Кралството Шпанија во нашата земја, неговата екселенција Рамон Абароа. Непосреден повод за посетата е денешното свечено отварање на “Неделата на Шпанскиот филм“ во Центарот за култура “Григор Прличев“.

Бакрачески ја истакна одличната можност за поблиско запознавање на Шпанската кинематографија низ ваквата манифестација и градење на цврсти културни врски меѓу двете земји. Амбасадорот Абароа не го криеше задоволството од неговиот престој во Охрид и можноста за презентација на шпанската филмска уметност и  ја изрази својата увереност дека во иднина Кралството Шпанија, секогаш ќе биде подготвено не само на културен , туку соработката со Охрид да биде проширена и на сите други полиња од општественото живеење.

Во текот на седумте вечери, ќе бидат прикажани 7 филмски остварувања од поновата шпанска продукција, а свеченото отворање е со филмот “Метод“ на режисерот Марсело Пињеиро.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1316  пати
Објавено на: 20.07.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©