Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СЕКОЈДНЕВНО СЕ ЧИСТИ АЛГАТА ОД КЕЈОТ, РАСЧИСТЕН ПАТОТ ДО РАМНЕ
Untitled Document

Екипите на „Јавна хигиена„ секојдневно го чистат крајбрежниот појас на потегот од градското пристаниште до х.Палас во периодов кога езерската алга е во процес на скапување и се натрупува покрај градскиот кеј. Активностите за расчистување започнуваат од раните утрински часови од 05.00 часот, а покрај рачното расчистување од утре ќе биде ангажирано и специјално возило за чистење на септички јами со кое окрекот директно се  вшмукува од езерските води. Во наредните денови активностите со специјалното возило ќе се извршуваат уште од 03.00 часот рано наутро како не би им попречувале на прошетките на туристите.

Повеќе...

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1317  пати
Објавено на: 29.07.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©