Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПО 15 ПАТ МАТУРСКА ПАРАДА ВО ОХРИД
Untitled Document

Овој петок (20 мај) точно напладне на плоштадот Св. Климент Охридски  во Охрид ,   околу 450 матуранти од четирите средни ушилишта во градов ОСУ„ Св. Климент Охридски“, СОСУ„Св. Кирил и Методи“ , ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и ОУТУ “Ванчо Питошески“ ќе го играат познатиот  квадрил на музика од Штраус.

Матурската парада  годинава се одржува по 15-ти пат и од 2001 година  до денес  на манифестацијата учествувале  над 300. 000 матуранти од 100 града во 10 европски  држави меѓу кои се Македонија, Србија, Словенија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Романија, Украина.    

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1333  пати
Објавено на: 17.05.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©