Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПРИМОПРЕДАВАЊЕ НА СВЕТИОТ КРСТ МЕЃУ СТАРИТЕ И НОВИТЕ КУМОВИ ЗА „ БОГОЈАВЛЕНИЕ- ВОДИЦИ„
Untitled Document

Во црквата „ Св. Никола- Геракомија“ , денеска  со верска цеременија, беше извршено примопредавање на Светиот крст меѓу ланските и годинашните кумови на големото црковно- народно чествување  на „ Богојавление- Водици„ .  Кумови за 2015 година се познатиот балкански музички уметник Жељко Јоксимовиќ и бизнисменот Зоран Милески. Тие го презедоа кумството од старите кумови, градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески и бизнисменот Сашо Симески.

-Им го честитам кумството на Жељко и Зоран и им посакувам се најдобро во оваа година, Господ да го благослови ова нивно кумство, да им даде многу позитивна енергија, здравје и среќа во нивните семејства, а секако им посакувам овие позитивни етички вредности да ги споделуваат со семсјтвото, со нивните пријатели и со нашите православни народи.-изјави стариот кум на „ Водици“„   градоначалникот Никола Бакрачески.

Балканската музичка ѕвезда Жељко Јоксимовиќ, кој заедно со Зоран Милески се новите годинешни кумови за „ Богојавление- Водици“ рече дека му претставува чест и  прилика во наредните денови да биде во Охрид на толку голем христијански празник и им се заблагодарувам на претходните кумови, неговиот  голем пријател Никола Бакрачески  и  Зоран Милевски, неговиот, како што рече, пријател и брат.

-Многу ми се допадна празнувањето на „ Водици“ во Охрид минатата година.  Седевме со градоначалникот Никола Бакрачески и зборувавме како целата  манифестација овде се одбележува на многу убав начин. Се надевам дека од оваа година ќе прерасне во меѓународна и што повеќе луѓе ќе видат како овој народ овде ги негува хрисијанските вредности. По оваа света литургија денеска, секако дека се повеќе се чувствувам како охриѓанец, рече Јоксимовиќ.

-На сите верници од православна вероисповед им го честитам празникот и им покасувам многу здравје и среќа, ним и на нивните семјства. Му  благодарувам на градоначалникот Никола Бакрачески што ни го предаде Светиот крст нам како кумови. Голема е честа што  станавме кумови на овој голем христијаански празник- рече новиот кум Зоран Милески.

Претседателот на Здружението  „ Богојавление“ Љупчо Арнаудов рече дека ја  исполнуваат нивната  големата цел, Охрид за „Водици„ да стане балкански центар на православието. Додаде дека ветиле дека за кум ќе донесат балканска  ѕвезда и тоа го оствариле.
Одбележувањето на „ Водици“ вечерва, продолжува на градскиот плоштад со концерт на македонската поп дива Каролина Гочева. Утревечер, во рамките на петдневното празнување  на „Богојавление- Водици“ ,  во „ Куќата на Уранија“ со почеток во 19 часот, на претседателот на Меѓународниот ПЕН, канадскиот писател и есеист Џон Ралстон Сол ќе му биде врачена Светската награда за хуманизам.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1464  пати
Објавено на: 17.01.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©