Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ТРОЈЦА УЧЕСНИЦИ ЌЕ СЕ НАТПРЕВАРУВААТ ВО ФИНАЛЕТО НА ОРАТОРСКИТЕ СРЕДБИ
Untitled Document

По извонредниот настап на младите оратори од охридските основни училишта кои учествуваат на „Ораторските средби“ кои, по повод 155 годишнината од наградувањето на поемата „Сердарот“ , ги организира Одделението за култура  при општина Охрид, ја „принудија“ жири-комисијата , во  која се  : Славка Јанеска, професор по македонски јазик и литература, Смиле Наумоски, член на Клубот на писатели од Охрид и Ѓорѓи Ризески, писател и режисер, да направат мали измени во пропозициите и наместо, планираните двајца, да изберат тројца  учесници во финалниот натпревар.

За охридскиот „ Лавров венец“ кој ќе го врачи градоначалникот на општина Охрид Никола Бакрачески, ќе се натпреваруваат учениците Tеодора Николоска од ОУ „Христо Узунов“ , Сара Паункоска од  ОУ„Григор Прличев“ и Арифа Малоска од ОУ „Братство-Единство“.
Финалниот натпревар ќе се одржи на 25-ти март – на денот кога пред 155 години, во конкуренција на најславните грчки поети, на Атинскиот конкурс  за најдобра поема, Прличев ја освои првата награда.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1328  пати
Објавено на: 19.03.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©