Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
OПШТИНА ОХРИД ДОБИ БЛАГОДАРНИЦА ОД ОХРИДСКИОТ ЦРВЕН КРСТ
Untitled Document

Со пригодна свеченост во Општинската организација на Црвен Крст во Охрид, денеска беше одбележан  17 март, Денот на крводарителството во Република Македонија.Охридската организација е една од најуспешните во собраните единици крв и одзивот на граѓаните кои сакаат да ја даруваат драгоцената течност што спасува животи.

На денешната свеченост на повеќекратните крводарители им беа врачени признанија, а благодарници и признанија им беа доделени на  фирми и поединци што дале придонес во развојот и унапредувањето и омасовувањето на крводарителството во регионот на Охрид и Дебарца.Благодарница и беше врачена на општина Охрид, а ја прими градоначалникот Никола Бакрачески.

-Дозволете, во името на граѓаните на општина Охрид на крводарителите   да им ги честитам признанијата за повеќекратното давање на крв, со која се спасувани илјадници животи на луѓе во здраствен ризик. Тие и нивните следбеници се врвот на хуманоста, зошто давајќи дел од себе спасуваат животи, не поради некои посебни бенефиции, туку дека така чуствуваат и сакаат да им помагаат на луѓето во невоља.Исто така им честитам на доделените признанија на поединците , фирмите и институциите кои сесрдно го помагале развојот на крводарителството. Особено сум почестен и ја изразувам мојата лична благодарност  за признанието што ми го доделивте и Ви ветувам дека и во иднина , како човек, лекар, хуманитарец и сега како градоначалник ќе продолжам со поддршката на промовирањето на крводарителството и другите акции што ќе ги спроведува општинскиот Црвен Крст- рече градоначалникот Бакрачески.

Претседателот на Црвен Крст – Охрид Сашо Точков рече дека минатата година има едно лице кое 100 пати дарувало крв, двајца кои тоа го направиле 50 пати, а има и граѓани кои дарувале по 25 и десет пати. „ Крводарителството во општинската организација е една од дејностите на која активно се работи  и постојано ја унапредуваме. Здравствените техники во последно време се посовремени и има помала потреба од крв и крвни продукти.

- Со исполнетиот план во 2014 може да кажеме дека сме ги исполнале потребите на сите здравствени установи во Охрид и Дебарца, рече претседателот на Црвен Крст- Охрид, Сашо Точков.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1338  пати
Објавено на: 17.03.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©