Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
20-ТО ЈУБИЛЕЈНО ИЗДАНИЕ НА „РАСПЕАНО РИБАРЧЕ“
Untitled Document

Во Центарот за Култура „Григор Прличев“, викендов  се одржа  20-то издание на  фестивалот  на  детски песни „Распеано рибарче“.
Во преполната сала „малите рибарчиња“, родителите и организаторите ги поздрави градоначалникот на Охрид, д-р Јован Стојаноски кој истакна дека на денешно време  не е лесно да се опстои толку долг период на фестивалската  сцена. Градоначалникот ги поздрави и првите настапувачи на фестивалот во далечната 1998 година кои беа меѓу присутните и подвлече дека во рамки на можностите општината ќе го поддржува фестивалот и во наредните години.

Годинава фестивалот донесе 15  нови детски песни, а во изминативе две децении на сцената излегле над 1000 деца од Охрид и регионов.   

 

Прочитано:  1519  пати
Објавено на: 30.04.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©