Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
УТРЕ СТАРТУВА АВИО ЛИНИЈАТА БЕЛГРАД- ОХРИД
Untitled Document

Со заеднички заложби на Општина Охрид, Македонската амбасада во Белград- Србија и  авио компанијата „Ер Србија“ се воспостави новта авио линија Белград – Охрид и обратно што стартува утре од охридскиот аеродром,„Св. Апостол Павле“. 
На свеченоста закажана за утре ќе присуствува градоначалникот Никола Бакрачески кој беше главниот иницијатор за воспоставување на оваа линија и кој со поддршка на Владата на Р. Македонија ги реализира првите преговори и работни средби со менаџментот на реномираната „Ер Србија“.
Покрај Бакрачески на настанот ќе присуствуваат и генералниот директор на ТАВ Македонија Зоран Крстевски и 
главниот извршен директор на „Ер Србија“ за врски и односи со Влада Бранислав Маловиќ.
Воспоставувањето на оваа авио линија од една страна  ќе биде  во интерес на развој на  туризмот  што би значело носење на туристи  од Србија но и од европските земји  со кои белградскиот аеродром  има конекции  како и носење гости од Соединетите Американски Држави ако се земе во предвид  фактот  дека  веќе пет пати неделно сообраќа авио линија Њујорк – Белград. Од друга страна  оваа   авио линија ќе биде значајна  за нашите граѓани кои ќе  ги користат поволните можности да патуваат од странските дестинации до дома и обратно  преку Белградскиот аеродром. 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1321  пати
Објавено на: 14.06.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©