Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
СЕ УРЕДУВА И ОПРЕМУВА ПЛАЖАТА САРАИШТЕ
Untitled Document

По налог на градоначалникот Никола Бакрачески  а на барање на жителите од стар град, периодов интензивно се работи  на   уредување и   опремување на  градската плажа Сараиште во стариот дел на Охрид.

По претходно расчистување на просторот од пловните објекти,   делот од плажата наменет за сончање ќе доби нов песок а ќе бидат поставени  и канти за отпадоци и  клупи за седење.    Теренот веќе се подготвува и се поставуваат инсталации за  тушеви и соблекувални.

Од  година во година плажата  Сараиште  привлекува бројни посетители и капачи  пред се мештани и  охриѓани од останатите градски населби  кои уживаат во езерското синило и сончевите зраци. Токму поради тоа според најавите  се очекува за   наредната туристичка сезона  оваа единствена градска плажа  да  биде  и проширена.

Уредувањето  и опремувањето на плажата  Сараиште  период   го реализираат  охридските јавни претпријатија. 

Претходно на просторот кај Сараиште  наменет за спортување  општина Охрид постави рефлектори и кош.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1399  пати
Објавено на: 21.07.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©