Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЧЕСТИТКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ПО ПОВОД 2 АВГУСТ – ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески  , по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до охриѓани и до сите граѓаните на Република Македонија.

-Двата Илиндена, 1903 и 1944,  се два светли датуми  во македонската историја кои ја симболизираат  нашата борба за сопствена држава, благодарение на што имаме  можност да живееме во демократска,  самостојна и независна Република Македонија.
Најголемиот македонски празник – Илинден е ден кој не задолжува, не инспирира и  обединува. Денес  се поклонуваме на славното дело на револуцијата, на храброста, доблеста и  љубовта кон Татковината.
Многу години по  Илинденското востание и по првото  Заседание на АСНОМ, идеалите на илинденците и на асномците се дел од нашето секојдневје и дел од визијата за нашата иднина. Она што во минатото било стремеж за слобода, денес е стремеж за развој, просперитет и подобар живот за нашите сограѓани. Обединети и сложни да продолжиме посветено да работиме на изградба на модерно, просперитетно и европско општество, стои  во  честитката на градоначалникот Бакрачески.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1318  пати
Објавено на: 01.08.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©