Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ВИСТИНКО УЖИВАЊЕ СО ЏЕЗ МУЗИКАТА НА „ЛЕТНИОТ ЏЕЗ КАРАВАН“
Untitled Document

Синоќа со настапот на Kabadayas и Гоце Стефкоски квинтет,  успешно заврши реализацијата на пилот проектот „Летен џез караван“ кој поддржан од Министерството за култура  во рамките на „Топол културен бран“ а во организација на општина Охрид  се одржа во барот „Куба Либре“.

Низа манифестации оставаат културен белег во Охрид  ја збогатуваат понудата ,нудат вистинско уживање  и полека го афирмираат градот  како културна туристичка дестинација.
Во иднина, збогатувањето на програмските активности и културната понуда на Охрид  со уште еден „Охридски џез фестивал“, ќе го направи Охрид  привлечен и посакуван  за љубителите на џез музиката, а секако ваквите континуирани подобрувања и збогатувања на понудата даваат и видливи резултати.

Надградбата и продолжувањето со ваквите активности и овозможување на граѓаните и туристите кои престојуваат во Охрид да проследат што повеќе настани од културен карактер е една од заложбите на локалната самоуправа.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1390  пати
Објавено на: 24.08.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©