Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДСКИОТ ТЕАТАР ОД ВИНКОВЦИ ГОСТУВА ВО ОХРИД
Untitled Document

Градскиот театар „Јоза Ивакиќ“ од збратимениот град Винковци од Република Хрватска, утревечер ( вторник, 19.09.2017 г.) на малата сцена на Центарот за култура „ Григор Прличев“ со почеток во 19 часот и 30 минути ќе ја одигра комедијата „Во бабиното гнездо“ .Влезот за претставата е слободен.

Комедијата „ Во бабиното гнездо“ е работена по мотивите на филмот „ Дуплекс“ на Дени Де Вито, ја режира Цветин Анчиќ,  а играат Петра Кралјев, Владимир Андриќ и Бланка Барт.
Претставата е проткаена со духовити ситуации, поврзани со млада брачна двојка, која веднаш по венчавањето, мора да обезбеди кров над глава. Тие се определуваат  преку оглас да најдат постара жена  со стан  за да ја чуваат.Младата брачна двојка  очекува брза смрт на старицата, а таа пак во низа комични ситуации се однесува лагодно и е полна со живот.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1505  пати
Објавено на: 18.09.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©