Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ОСТВАРИ РАБОТНА СРЕДБА СО РЕКТОРОТ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. АПОСТОЛ ПАВЛЕ“
Untitled Document

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески денес оствари работна средба со ректорот на Универзитетот „Св. Апостол Павле“, Нинослав Марина.


На средбата се разговараше за  можностите  да се воспостави  соработка  меѓу Универзитетот „Св. Апостол Павле“ и Општата Болница од Охрид  во делот на научното истражување пред се за  усовршување  на техниките  методи и софтвери за рано откривање на клетки на ракот.


Според замислата биолози , доктори и ајти инженери, заеднички  би работеле   на  развивање  проект врз основа на кој што би се истражувале методи и постапки за рано откривање на клетките  на ракот како една  од најтешките болести на денешницата.       

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1323  пати
Објавено на: 15.10.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©