Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПО ТРЕТ ПАТ “БАСКЕР ФЕСТ“ ПРЕД ОХРИЃАНИ
Untitled Document

Заедно со манифестацијата “Бело лето“, по трет пат пред охриѓани ќе продефилираат уличните артисти  на фестивалот “Баскер фест“, кој ќе трае до 3 јули. Дваесетина изведувачи со атрактивни жонглериски акробации, ќе ги забавуваат охриѓани на трите градски плоштади и по должина на кејот.

- Веќе 11 години сме пристуни во Македонија со интернационална артистичка екипа и се потешко е да ја изненадиме публиката, но сепак ќе се потрудиме да бидеме атрактивни за охриѓани и гостите – изјави Сандра Темова од организациониот одбор на “Баскер фест“.

Годинава пред охридската публика ќе се претстават улични уметници од Бразил, Шпанија, Јапонија, Хрватска и Македонија.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1357  пати
Објавено на: 01.07.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©