Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ЗА ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА ВО СКРЕБАТНО
Untitled Document Untitled Document

Во кругот на црквата „Св. Богородица“ во село Скребатно,  по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, се одржува голем црковно народен собир. Секоја година повеќе од 5 000 луѓе, присуствуваат на ручекот кој што го организира црковниот одбор.

По тој повод, градоначалникот Никола Бакрачески заедно со министерот за одбрана, Зоран Јолевски и пратеникот Сашо Василевски како и илјадниците верници присуствуваа на празнувањето на овај голем христијански празник.

Празнувањето на овај празник во селото Скребатно е збогатено и со богата културно – забавна програма.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1393  пати
Објавено на: 28.08.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©