Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПРОМОВИРАНА ТУРСКАТА КУЛТУРА
Untitled Document

Преку културно – уметнички активности, синоќа, на градскиот плоштад, беше промовирана турската култура.  Промоцијата на турската култура беше организирана од страна на општина Кучукчекмеџе во соработка со институтот  Јунус Емре и општина Охрид.

Во склоп на проектот „ Балкански караван“,  беа прикажани народни ора од различни предели на земјата, куклена претстава Хаџиват и Караѓоз, дервишки танц, исто така се прикажааа техники на уметностите Ебру, Бакар и Калиграфија.

Целата манифестација беше збогатена со турско кафе, османлиски маџун и шеќерен памук.

Прочитано:  443  пати
Објавено на: 31.07.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©