Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОХРИД ГО СЛАВИ СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ПАТРОНОТ НА ГРАДОТ
Untitled Document

Чествувањата на Патронот на Охрид, Свети Климент Охридски, утрово започнаа со свечена литургија во храмот на Плаошник. На свечената литургија со која чиноначалствуваше владиката Тимотеј, помеѓу своите сограѓани присуствуваше и градоначалникот Јован Стојаноски.

Градоначалникот Стојаноски и претставници на збратимените градови, дипломати, општествено политички организации и институциите од градот, пред спомениците во ОУ „Св. Климент Охридски“ и на градскиот плоштад, се поклонија и положија свежо цвеќе.

Во рамки на празнувањето, на градскиот плоштад, градоначалникот Стојаноски на Ева Маркоска, Дафина Дејкоска и Сергеј Костов им ги врачи наградите за најдобрите поетска творба од наградниот ученички и литературен конкурс.
Настанот беше збогатен со културно – уметничка програма.

Прочитано:  270  пати
Објавено на: 08.12.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©