Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
БАДНИКАРСКО ЧЕСТВУВАЊЕ ВО ВЕЛГОШТИ
Untitled Document

Над стотина дечиња од охридското село Велгошти, денес , пеејќи Бадникарски и Божиќни песни, го одбележаа големиот верски празник Бадник. Во организација на црковниот одбор на црквата ,,Св.Пантелејмон”, тие дојдоа во светиот храм каде што вршителот на должноста градоначалник Константин Георгиески им подели Божиќни пакетчиња. Притоа, Георгиески им посака среќно детство, исполнување на желбите и весели празници со најблиските.

Прочитано:  157  пати
Објавено на: 06.01.19
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©