Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОДБЕЛЕЖАНИ ГОДИШНИНИТЕ ОД РАЃАЊЕТО И СМРТТА НА МАРКО БОШНАКОВ
Untitled Document

Делегации од Општина Охрид , од   Подрачната единица на историскиот архив на Македонија и од  Сојузот на Борци   од НОБ , денес  пред спомен плочата на Марко Бошнаков положија цвеќе  по повод 140 години од раѓањето и 110 години од неговата смрт.

Еден час подоцна во големата сала на општина Охрид историски час за Бошнаков одржа Горан Митрески од НУ “Завод и музеј“- Охрид. Меѓу бројната публика беше и дел од семејството на познатиот охридски гемиџија.

Прочитано:  1437  пати
Објавено на: 27.02.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©